W szkle czy na drewnianym stojaku? Gotowe kompozycje z oplątw to obecnie pewny element udanego wystroju wnętrz.
Prezentuj na miarę obiektu
Obraz tkwi w ramach, zdjęcia w albumie, cięte kwiaty we flakonie – piękne rzeczy wymagają odpowiedniej oprawy. Im bardziej okazały jest przedmiot, tym mniej ozdobna powinna być jego oprawa, by nie przyćmiła jego urody.
Z tego założenia wyszliśmy, tworząc kompozycje z tillandsiami. To one wiodą prym, zachwycają fakturą i kolorem srebrzystozielonych liści, wzbudzają podziw fikuśnymi lub symetrycznymi kształtami i zmianami, jakie w nich zachodzą podczas kwitnienia. Nie potrzebują wymyślnych konstrukcji do wynoszenia ich na piedestał – same wystarczą do tego, żeby się tam – na tym piedestale – znaleźć.
Co w takim razie proponujemy?
Prostota i naturalne sposoby prezentowania: szklane naczynia i drewniane stojaki idealnie nadają się do tego, by oplątwy dumnie prezentowały swoje wdzięki, gdziekolwiek ich nie umieścisz. Czy będzie to biurko w pracy, czy parapet w sypialni, te urokliwe rośliny powietrzne dostarczą Ci nieprzeciętnych wrażeń wzrokowych.
- - Spójrz na zabawnie wywiniętą t. paucifolię w szklanym podłużnym naczyniu. Doskonałe połączenie klasycznej elegancji z zawadiackością roślinnej „literki C”, która zza szkła kiwa na Ciebie czubkami liści, jakby zapraszała do zabawy. A niech tylko postanowi zakwitnąć! Dobrze, że nic nie przesłoni Ci widoku tego spektaklu.
- - Popatrz na dumnie wyprężone liście t. tricolor włożonej do metalowej sprężynki drewnianego stojaczka. Nie ma się co dziwić, że tak zadziera nosa. Jej kolorowa uroda ma fanów na całym świecie. To zaszczyt trzymać ją na biurku i codziennie obserwować jej barwne wyczyny.
- - A widzisz, jak ciekawie na kostce wygląda t. scaposa? Nie ma mowy, żeby tę uroczą kuleczkę ze srebrnym „szronem” na liściach chować po kątach. Zwłaszcza kiedy chwali się bladoróżowym kwiatostanem. Oj, nie chcesz tego przegapić.
- - Do obserwacji t. bulbosy nie trzeba nikogo zachęcać. Ta oplątwa aż się prosi, żeby się na nią zagapić i nie móc oderwać wzroku. Długie, wąskie niczym nitki i gładkie (jak nawoskowane) liście wywijają się na wszystkie strony. Wyrastają z kształtnej cebulkowej podstawy, która się czuje swobodnie umoszczona w sprężynce na kostce. Jak dobrze, że nic nie krępuje jej ruchów.
- - Tej oplątwy nie może u Ciebie zabraknąć: ani wtedy, gdy dopiero zaczynasz przygodę z roślinami powietrznymi, ani tym bardziej, jeśli już kochasz się w tillandsiach po uszy. A t. caput medusae gwarantuje miłość od pierwszego wejrzenia. Dlatego jej mieniące się i wijące niczym węże liście wyrastające z bulwy proponujemy eksponować na kostce w miejscu, w którym codziennie jesteś, bo nie będziesz w stanie rozstawać się na długo z tym cudeńkiem.
Możliwości kompozycyjnych z wykorzystaniem oplątw jest nieskończenie wiele. Kostki i szklane naczynia są jednak – oprócz prostoty zalecanej w przypadku bogatego świata oplątw – bardzo wygodne. Łatwo utrzymasz porządek, bez problemu zastosujesz zabiegi pielęgnacyjne, w każdej chwili zmienisz miejsce ekspozycji czy stworzysz nowe aranżacje.