Neoregelie to rośliny należące do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Rodzaj ten został nazwany na cześć Edwarda von Regela, botanika, który był dyrektorem ogrodu botanicznego w Sankt Petersburgu w Rosji. Zostały przywiezione do Europy na początku i w połowie XIX wieku i sklasyfikowano je jako rodzaje Karatus, Regelia lub Aregelia. W 1890 roku Lyman B. Smith przeklasyfikował je na Neoregelie. Rośliny są niewielkie, nisko rosnące, z liśćmi ułożonymi w okrągły wzór. Wiele z roślin ma zestaw liści, które tworzą kielich utrzymujący wodę w środku rośliny.
Do rodzaju Neoregelia należy obecnie ponad 100 gatunków. Większość z nich rośnie dziko w Brazylii, Kolumbii i Peru. Można je znaleźć od poziomu morza do ok 1500 m npm. Zwykle rosną na drzewach i krzewach, gdzie otrzymują trochę cienia.
Białe lub niebieskie kwiaty są zazwyczaj małe i zawarte w kielichu. Neoregelie nie są zazwyczaj uprawiane dla ich kwiatów. Chodzi o ich liście! Mogą być zielone, srebrne, bordowe lub czerwone. Mogą być pasiaste, nakrapiane, prążkowane lub marmurkowe. Kiedy roślina zaczyna kwitnąć, zwykle przybiera bardziej płaski kształt, a kolory stają się intensywniejsze.
Kiedy kwitną neoregelie?
Maleńkie kwiatki pojawiają się zwykle latem, ale mogą pojawić się w każdej chwili, jeśli tylko roślina jest utrzymywana w optymalnych warunkach.
Kwiaty są krótkotrwałe i bezwonne, ale bardzo ładne. Wyrastają pośród kolorowych liści środkowych, które zachowują purpurowy lub czerwony odcień przez kilka miesięcy.
Jak pielęgnować rośliny Neoregelii?
Każda odmiana Neoregelii jest dobrą rośliną pokojową. Roślina wymaga miejsca jasnego i ciepłego, a przy tym koniecznie oddalonego od bezpośrednio padających promieni słonecznych. Niezbędne jest regularne podlewanie, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim jak również częste zraszanie przegotowaną, letnią wodą. Wodę w środku rozety powinno się raz na jakiś czas wymieniać na świeżą. W okresie wegetacji nie zaszkodzi także nawożenie. Część płynnej odżywki warto nalać również wprost do leja.
Jakie są najczęstsze problemy z neoregelią?
Jednym z najczęstszych problemów dla tych roślin jest nadmierne podlewanie. Zbyt duża ilość wody może spowodować, że dolne liście rośliny wyschną i staną się brązowe.
Może to sprawić, że pomyślisz, że musisz podlewać więcej, ale tak nie jest. Aby rozwiązać ten problem, należy odciąć uszkodzone liście i ograniczyć podlewanie.
Utrzymywanie zbyt mokrej gleby może spowodować gnicie korzeni i podstawy rośliny. Jeśli miąższ rośliny staje się czarny i wilgotny przy linii gleby, oznacza to, że podlewanie było zbyt obfite. Zatrzymaj wodę w podłożu i miej nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
Neoregelie mogą również cierpieć z powodu zbyt małej ilości wody. Jeśli końcówki liści stają się brązowe, oznacza to, że powietrze wokół rośliny jest zbyt suche. W tej sytuacji może pomóc regularne zamgławianie.
Ile wody potrzebuje Neoregelia?
Mimo że są dobrymi towarzyszami dla kaktusów i sukulentów, rośliny bromeliowate potrzebują nieco więcej wody. Latem należy utrzymywać ziemię w doniczce wilgotną. Zimą, przed lekkim podlaniem, należy pozwolić jej całkowicie wyschnąć.
Środkowy pojemnik powinien być przez cały rok wypełniony czystą, przefiltrowaną, destylowaną lub deszczową wodą. W miarę możliwości należy unikać wody z kranu, ponieważ zawiera ona substancje chemiczne.
Należy zwracać uwagę na pogodę. Jeśli jest gorąco i sucho, roślina będzie potrzebowała więcej wody. Jeśli jest parno, roślina będzie potrzebować mniej wody i może skorzystać z wentylatora ustawionego tak, aby zapewnić pośredni ruch powietrza.
Jak duża jest Neoregelia i ile może urosnąć?
Rośliny te są dość skromne i zazwyczaj osiągają około 40 cm wysokości i 30-60 cm szerokości. Liście rosną w atrakcyjny wzór rozetowy, który tworzy centralny lejek.
Jaka jest najlepsza gleba do uprawy Neoregelii?
Neoregelia jest bromeliadą epifityczną. Rośliny te mają zwarty system korzeniowy, który służy przede wszystkim do zakotwiczenia rośliny, a nie do pobierania i zatrzymywania wilgoci i składników odżywczych. Jak wszystkie epifity, Neoregelia potrzebuje lekkiej, szybko odsączającej mieszanki, która nie ma dużej zdolności zatrzymywania wody.
Idealnym rozwiązaniem jest lekka, dobrze zdrenowana mieszanka bezglebowa składająca się z bryłek kory, kory storczyków i mchu torfowego.
Główną rzeczą do zapamiętania jest to, że “gleba” ma po prostu trzymać roślinę w miejscu.Nie powinna być bogata w składniki odżywcze ani nie powinna zatrzymywać dużej ilości wody, ponieważ te cechy powodują gnicie korzeni i roślin.
Jak często należy przesadzać Neoregelie?
Neoregelie mają bardzo mały system korzeniowy, więc częste przesadzanie nie jest konieczne. Jeśli roślina przerośnie swoją doniczkę lub stanie się zbyt ciężka, można ją przesadzić na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.
Neoregelia – rozmnażanie
Rośliny te mogą być uprawiane z podziałów lub z nasion. Podziały są zazwyczaj łatwiejsze do pracy i łatwiej dostępne. Jak wiele roślin, roślina macierzysta wytwarza odrosty, które szybko wyrastają w niezależne dorosłe rośliny.
Gdy zauważysz, że roślina wytworzyła jeden lub więcej odrostów, kontynuuj pielęgnację rośliny jak zwykle. Poczekaj, aż młode rośliny będą o połowę mniejsze od rośliny macierzystej.
Uważaj, aby zapewnić odrostom wystarczającą ilość korzeni, aby mogły przetrwać. Jeśli odetniesz je od wszystkich korzeni, umrą. Włóż odrosty do nowych doniczek. Przykryj je plastikową torbą na kilka dni, aby zatrzymać wilgoć i ułatwić im dobry start.
Pamiętaj, aby ustawić drucianą ramę lub pręt wsparcia wewnątrz torby, aby zapobiec jej dotknięciu roślinności nowej rośliny.Roślina macierzysta umrze po wyprodukowaniu odrostów. Należy je usunąć i posadzić jako odrosty w doniczce lub zostawić więcej miejsca na wzrost poszczególnych roślin.
Tropical Garden – twój sklep z neoregeliami
Neoregelie są wspaniałym uzupełnieniem do kolekcji kaktusów lub sukulentów i będą cieszyć się tym samym rodzajem środowiska – dużą ilością silnego światła. W ofercie sklepu Tropicalgarden.pl stale znajdziesz ok. 40 gatunków neoregelii, w tym tych najbardziej rzadkich i wyszukanych!